W Obliwicach Kenijczyk Mumo był poza zasięgiem dla rywali

Utworzono: 31-05-2018

Lekkoatletyka

To jest bardzo specyficzna impreza, która odbywa się na łonie natury w obliwickim lesie wokół jeziorka. Głównym celem zawodów w Obliwicach jest popularyzacja biegania. W tym roku tempo na trasie dyktowali przedstawiciele Kenii i Ukrainy.

Od wielu lat sporo osób traktuje bieganie jako formę ruchu zdrowotnego. Niektórzy robią to dla relaksu Tak jest zawsze podczas imprezy w Obliwicach (gmina Nowa Wieś Lęborska). Tam właśnie w niedzielę odbył się XXXVI Ogólnopolski Otwarty Bieg Przełajowy o Puchar Lęśny  im. Tomasza Hopfera, który tradycyjnie był połączony z XVII Ogólnopolskim Biegiem Sołtysów i VIP-ów Pamięci Jana Pawła II oraz z XI Międzynarodową milą Rol Land Obliwice Pamięci Olimpijczyka Piotra Gładkiego.

W XXXVI Ogólnopolskim Biegu Przełajowym o Puchar Lęśny im. Tomasza Hopfera rywalizacja odbywała się pod dyktando Kenijczyków i Ukraińców. Wygrał 21-letni Joseph Mumo, który tym samym powtórzył sukces z 2017 roku.

W Obliwicach biegało 163 uczestników, w tym 112 osób w biegu głównym. Dyrektorem imprezy był działacz Krzysztof Pruszak.

Gościem Honorowym Biegu był Jan Huruk Olimpijczyk- maratończyk. Zdecydowanie najwybitniejszy człowiek w historii polskiego maratonu. Człowiek, który zajmował czołowe miejsca w maratonach w Londynie, Berlinie, Tokio czy Wiedniu. Jedyny w historii Polak, który na igrzyskach olimpijskich zaliczał się do faworytów do złota na dystansie maratońskim. Po prostu – człowiek legenda.

Leśną trasę na dystansie 6000 m zwycięzca przebiegł w czasie 16.18 min (nagroda 700 zł). Na drugim miejscu finiszował na mecie 23-letni Viakhslav Antonyuk (Ukraina) -16.19 min (600 zł). Na trzeciej pozycji uplasował się 30-letni Ukrainiec Paweł Olijnyk – 16.42 min
(500 zł). Z Polaków najszybszym okazał się 34-letni Tadeusz Zblewski (Lęborski Klub Biegacza im. Braci Petk), który jako czwarty przebiegł na metę w czasie 17.15 min (400 zł). Dalsza kolejność: 5. Bniface Nduva (Kenia) – 17.31 min (300 zł), 6. Piotr Pobłocki (Ekonomik Maratończyk Lębork – 17.53 min (200 zł), 7. Dawid Garski (Baszta Bytów) – 18.01 min.

Z grona kobiet w najlepszej dyspozycji była i najskuteczniejszym finiszem popisała się 30-letnia Ukrainka Natalia Batrak (powtórzyła wcześniejsze sukcesy z 2017 i 2016 roku). Triumfatorce zmierzono czas 18.55 min (700 zł). Druga była Natalia Lehonkova (Ukraina) – 19.32 min (600 zł). Trzecia finiszowała Natalia Semenowycz (Ukraina) – 19.52 min (500 zł). Z Polek najlepiej spisała się Ewelina Paprocka (Tęcza Nowa Wieś Lęborska), której czas 20.50 min zapewnił czwarte miejsce i kwotę 400 zł.

XVII Ogólnopolski Bieg Sołtysów odbył się na dystansie 600 m. Zwyciężyła w nim Aleksandra Majchrzak (Krępa Kaszubska). Drugi był Kazimierz Korda ( Lubowidz). Rywalizację VIP-ów wygrał Piotr Pobłocki.

XI Międzynarodowa Mila Rol Land Obliwice Pamięci Olimpijczyka Piotra Gładkiego zakończyła się również triumfem Kenijczyka Mumo, który dystans 1609 m pokonał w czasie 4.21 min. Za ten wyczyn zwycięzca zainkasował 1000 zł. Drugi był Olijnyk – 4.24 min. Za to dostał kopertę , a w niej było 700 zł. Trzeci był Zblewski – 4.27 min. Też się opłacało, bo na mecie była przygotowana kwota 500 zł.

W Obliwicach przeprowadzono także biegi dla dzieci i młodzieży. Czołowe miejsca
 w poszczególnych grupach wiekowych zajęli: rocznik 2005 i młodsi (dystans 600 m) – dziewczęta: 1. Natalia Kęsik ( SP 5 Słupsk), 2. Sandra Gołąbek ( SP 3 Lębork); chłopcy:
1. Oskar Roda (SP 8 Lębork), 2. Jonatan Jażdżewski (SISP Lębork); 2002-2004 (1200 m) – dziewczęta: 1. Wiktoria Naczk (SP 1 Lębork), 2. Angelika Joniec (SP 7 Lębork); chłopcy:
1. Filip Lewandowski (SP 1 Lębork), 2. Jakub Benka (ZS Goręczyno).