Orszak Trzech Króli „NIECH PROWADZI NAS GWIAZDA”

Utworzono: 02-01-2023

6 stycznia 2023 r. już po raz jedenasty Orszak Trzech Króli z wyruszy z Lubowidza w kierunku Mostów pod hasłem: „NIECH PROWADZI NAS GWIAZDA”.

Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominane jest wówczas ewangeliczne wydarzenie, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar) wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się nowonarodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło.

Kolorowa, tradycyjna gwiazda jest niesiona na czele Orszaku Trzech Króli. W tym roku przygotowujemy się do obchodów 800-lecia pierwszej żywej szopki, która za sprawą św. Franciszka stanęła 24 grudnia 1223 roku w Greccio we Włoszech. Wydarzenie to stało się pierwowzorem wszystkich jasełek. W grocie na wysokości 750 m n.p.m., w posiadłości Jana Wetliny, św. Franciszek zbudował szopkę i złożył w żłobie wyrzeźbioną figurę Dzieciątka. Zaprosił mieszkańców, aby odegrali rolę Świętej Rodziny i Pasterzy oraz umieścił w szopce żywe zwierzęta, woła i osła. Chciał w ten obrazowy sposób przybliżyć miejscowej ludności sceny Bożego Narodzenia. Orszak Trzech Króli podążający do stajenki, gdzie czeka Święta Rodzina, realizuje cel, jaki przyświecał św. Franciszkowi.

Orszak Trzech Króli obudowany jest w swoim programie wyraźnym chrześcijańskim i wspólnotowym przesłaniem aktywizującym rodziny, wspólnoty i mieszkańców.

Bardzo serdecznie zapraszamy do udziału w naszym Orszaku wszystkich mieszkańców naszej parafii w Mostach, mieszkańców miasta Lęborka, Gminy Nowa Wieś Lęborska, zaś szkoły, ośrodki kultury oraz lokalne stowarzyszenia do wzięcia czynnego uczestnictwa w scenkach Jasełkowych, jak i w tworzeniu barwnego rozśpiewanego kolędami Orszaku.

Program:
godz. 10:00 - Msza św. w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Lubowidzu
godz. 11:00 - wymarsz orszaku trasą Lubowidz - Mosty. Na trasie scenki jasełkowe
godz. 12:15 - pokłon Trzech Króli Dzieciątku Jezus przy żłóbku w kościele pw. św. Brata Alberta w Mostach
godz. 13:00 - wspólne śpiewanie kolęd w Centrum Kultury Katolickiej w Mostach

Źródło: Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Brata  Alberta w Mostach