Obchody Narodowego Święta Niepodległości w gminie Nowa Wieś Lęborska

Utworzono: 17-11-2022

Tradycyjnie, 11 listopada Zdzisław Chojnacki Wójt Gminy wziął udział w uroczystościach z okazji 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w Sanktuarium św. Jakuba Ap. w Lęborku. Po mszy, pod Obeliskiem Niepodległości na Skwerze Orła Białego Wójt Gminy i Przewodniczący Rady Gminy Nowa Wieś Lęborska złożyli wiązankę kwiatów. 

Z okazji święta niepodległości mieszkańcy Pogorzelic spotkali się na świątecznym obiedzie sąsiedzkim. Świętowanie rozpoczęło się od uroczystej mszy świętej w intencji ojczyzny, po której mieszkańcy udali się na udekorowaną w narodowe barwy świetlicę wiejską. Specjalnie na tę okazję uczestnicy Klubu Seniora Fundacji Lokalnej przygotowali pieczoną gęsinę, tradycyjne polskie kluski, drożdżówkę i biało-czerwone desery.  W uroczystości wzięli udział mieszkańcy sołectwa, proboszcz i parafianie Parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Leśnicach oraz Biblioteka Publiczna w Pogorzelicach.

W Mostach, 13 listopada przy Centrum Kultury Chrześcijańskiej odbyły się uroczystości gminne z okazji Narodowego Dnia Niepodległości. Przybyłych gości przywitał i wygłosił okolicznościowe przemówienie Zdzisław Chojnacki Wójt Gminy. Uroczystość poprowadził Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Nowej Wsi Lęborskiej Krzysztof Pruszak. Świętowanie mieszkańcy rozpoczęli wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych z Wojskowym Zespołem Wokalnym "Wiarusy" ze Słupska. Wyjątkową atmosferę niepodległościowego święta zapewnili muzycy i chórzyści z Gminnego Chóru Cewice pod batutą Huberta Szczypiorskiego. Gościliśmy również poczet sztandarowy Związku Żołnierzy Wojska Polskiego - Koło Nr 6 Lębork. O poczęstunek, głównie z nowowiejskiej gęsiny, zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Mostach. 
Za gościnę dziękujemy Parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Mostach. Dziękujemy panu Andrzejowi Syldatkowi z Garczegorza za udostępnienie militariów.
Wydarzenie współfinansowane zostało ze środków Gminy Nowa Wieś Lęborska.  

Także nowowiejskie szkoły obchodziły Dzień Niepodległości w wyjątkowy sposób. Odbyły się uroczyste apele, inscenizacje oraz różne w formie: konkursy wiedzy i gry. Szkoły przystąpiły do akcji #SzkołaDoHymnu i odśpiewały "Mazurka Dąbrowskiego". Było dostojnie, uroczyście i biało-czerwono. 

Fot.: Urząd Gminy w Nowej Wsi Lęborskiej, Gminny Ośrodek Kultury w Nowej Wsi Lęborskiej, Starostwo Powiatowe w Lęborku, Sołectwo Pogorzelice, nowowiejskie szkoły  

 

Fotorelacja na stronie : https://www.nwl.pl/aktualnosci/obchody-narodowego-swieta-niepodleglosci-w-gminie-nowa-wies-leborska/

 

Scena i chór wojskowy