Background Image

Impresje Joanny Buniek

Rewelacyjnie została przyjęta wystawa malarstwa Joanny Buniek w miniony piątek w Stacji KULTURA. Tak licznych wernisażowych gości nie spodziewała się ani artystka, ani organizatorzy: Krzysztof Pruszak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i kurator wystawy Stanisława Dawidowicz, instruktor plastyki w GOK-u.

Ekspozycję, obejmującą okres siedmiu lat, tworzy 40 obrazów i można je podziwiać w Stacji KULTURA do piątku 30 bm. Kilku już nie, bo zostały sprzedane jeszcze na wernisażu. Hania Szeglowska ciągnęła mnie przez cała salę, by mi pokazać obraz, który ją zachwycił kolorystyką i plamą czerwoną, jaką stanowiła parasolka. Zbliżamy się do tego miejsca, a tu z daleka już widać pustą ścianę.

- Jaka szkoda, że nie mogłaś go zobaczyć – westchnęła koleżanka, ale zdążyłyśmy odnaleźć artystkę, właśnie mającą przekazać go nabywcy i uniosła obraz, by go pokazać. Faktycznie, robiący wrażenie. Taki mogłabym zawiesić w którymś pokoju i podziwiać go do woli, także z uwagi na romansową parę pod tą parasolką.

Pani Joanna, zresztą widać to było na wystawie, preferuje jako temat najchętniej przyrodę, fascynuje ją szczególnie morze. Jej impresjonistyczne, odrealnione żagle na fali i żywioł morski są zaskakująco urokliwe, Przyznaje, że lubi też martwą naturę, architekturę, także portrety. Oglądając prace pani Joanny mam wrażenie, że inspiruje ją m.in. malarstwo Marka Langowskiego, a z dawnych mistrzów może Turnera.

- Praktycznie inspiruje mnie cały otaczający świat – wyznaje pani Joanna. – Kocham marynistyczne klimaty, nasze morze. Odpoczywam, jak je maluję. Dzięki temu zatapiam się w świat wyobraźni. Kocham swój region, Pomorze, bo tutaj mieszkam.

Maluje akrylami i olejami, a jej podstawowym narzędziem jest szpachla. Stąd ta efektowna faktura jej prac, jaką lubię w obrazach Alicji Łagi. Są wypracowane idealnie i sprawiają wrażenie długoletniego doświadczenia w tym fachu. Tymczasem Joanna Buniek, pseudonim A.Siek, jak podpowiada Stanisława Dawidowicz, jest w klubie GOK-u zaledwie od sześciu lat.

Bogaty słodki poczęstunek został przygotowany przez nowowiejski GOK wraz z koleżankami artystki. Autorką aranżacji ekspozycji jest Stanisława Dawidowicz.

Kariera malarska: Joanna Buniek (ur. 13 grudnia 1968 r. w Lęborku) maluje od października 2012 r w Klubie Malarskim „Ale Babki” przy GOK-u w Nowej Wsi Lęborskiej, a od września 2017 r. także w Stowarzyszeniu Twórców i Animatorów Kultury TAK. Jest dwukrotna laureatka Słupskiego Konkursu „Nieograniczone Obszary Wrażliwości”, w 2014 r. zdobyła Nagrodę Prezydenta Miasta Słupska, a w 2018 – Nagrodę Honorową w tymże konkursie. Wystawa w Stacji Kultura jest jej pierwszą tak dużą wystawą indywidualną.

Tekst Iw. Ptasińska
Fot. S. Dawidowicz i  M. Dawidowicz